Atradimas – PM

Ačiū Panevėžio turizmo informacijos centro darbuotojams, kurie, atrodo, pagaliau surado RAKTĄ galintį “atrakinti” šį, praktiškai iš turizmo žemėlapio ištrintą, miestą.

Tad jų pagalba, pamėginkime ir mes atverti tas duris, ant kurių švyti dvi raidės – PM.

PM – Panevėžio Miestas. Palei Nevėžį. Miesto pradžia – 1503 metai, kai  Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Aleksandras dovanoja žemes dešiniajame Nevėžio krante Ramygalos klebonui su sąlyga, kad šioje teritorijoje būtų pastatyta bažnyčia, kuri kovotų su krašte dar labai gaja pagonybe. Taip atsirado pirmoji bažnyčia. Ir smuklė šalia. Dar kiek vėliau – malūnai. Prasidėjo pramonės augimas.

PM – Pramonės Miestas. Šiandien tai penktasis Lietuvos didmiestis, kuriame pramonės daugiau nei istorijos. Tačiau, pramonės buvimas suteikia fantastiškas galimybes miestui augti ne tik statistiniais rodikliais, bet ir dvasiškai. Juolab, kad pirmieji grūdai, šiame Malūnų mieste jau pasėti! Be abejo, čia kalba eina apie legendinį Juozą Miltinį ir jo sukurtą teatro kultūrą. Tad, būtent čia – Panevėžyje yra TA vieta, kur gali susitikti pramonė ir menas.

PM – Pramonė ir Menas. Vienas puikiausių pramonės buvimo ir meno gimimo pavyzdžių – tarptautiniai Panevėžio keramikos simpoziumai. Jų pasekoje garsinamas tiek Lietuvos, tiek pačio Panevėžio vardas, o svarbiausiai jau sukaupta virš 600 unikalių aukščiausio meninio lygio šamotinės keramikos kūrinių. Jų ekspoziciją galima pamatyti Dailės galerijoje. Tad akivaizdu, jei nebūtų Panevėžio stiklo gamyklos su jos galingomis degimo krosnimis – nebūtų ir šių simpoziumų.

Prabilus apie stiklą, reikia paminėti, kad šalia pramoninės stiklo gamybos, Panevėžio vardas turi būti susietas ir su meninio stiklo gamyba. T.y. – ir vėl čia susitinka pramonė ir menas. Šį kartą kalbame apie “Glass Remis” meninio stiklo studiją įkurtą pasaulinio lygio dailininko Remigijaus Kriuko pastangomis. Tai vieta kur galima ne tik pasigrožėti neįkainojamais stiklo meno kūriniais, bet ir patiems sudalyvauti stiklo gimime.

Lygiai toks pats džiaugsmas laukia lininių kilimų fabrikėlyje “Eco Linum”. Rankų darbo meniniai (vienetiniai!) kilimai iš lino – tai “nedidelis” kultūrinis šokas tiems, kurie lietuvišką liną sieja su nuvalkiota suvenyrine produkcija tiražuojama ne tik Lietuvos, bet net ir Latvijos, Estijos suvenyrų tinklinėse parduotuvėse. Didžiausią įspūdį palieka ne tik gaminių kokybė ir grožis, bet ir apsilankymas dirbtuvėse, kurios įrengtos buvusios dvarvietės ūkinio pastato palėpėje. Ir tai dar vienas pavyzdys, kaip pramonė (AB “Linas” – didžiausia linų tekstilės gaminių gamintoja Baltijos šalyse) tampa inspiracija meno plėtotei.

Tikrai, drąsiai galime sakyti: Panevėžio slaptas ginklas – pramonės ir meno sinergija.  Ypatingai džiugu ir labai svarbu, kad prie kiekvienos sudedamosios dalies eina priešdėlis PRO – profesionalu!

O pabaigai, telieka šį “pramoninį” teiginį PM transformuoti į sparnuotą frazę:

Panevėžys – Malūnų ir Mūzų miestas!

Tad, šį kartą riedėkime ne “pro Panevėžį”, o “į Panevėžį”!

Individualūs pasiūlymai vienos-dviejų dienų išvykai į Panevėžį sudaromi pagal užklausas, kurias galite siųsti el.paštu vilniusinlove@gmail.com

This entry was posted in Ekskursijos. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *