Kabančios tiltų skulptūros – LAIKO ŽENKLAI

Daug kas atkreipia dėmesį į plienines kabančias skulptūras po Vilniaus tiltais. Vieni žavisi, kur pečius kilnoja. Tai Lietuvos tūkstantmečiui paminėti sukurtas projektas “Laiko ženklai”.

Šis projektas iššaukė ne vieną diskusiją. O tai reiškia – pavyko.

Oficiali projekto svetainė http://vilniauszenklai.skulpturusodas.lt/

Žemiau tekstų kopija (atsarginis variantas, kai keičiasi nuorodos ar dingsta informacija)

APIE PROJEKTĄ

Palydėję pirmąjį Lietuvos Tūkstantmetį, Vilnių garsinę kaip Europos kultūros sostinę, 2010-aisiais žengiame į naująjį tūkstantmetį, švenčiame Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmetį.

Šias sukaktis minintis projektas Vilniaus ženklai – tai dedikacija miestui, sostinei. Per Vilniaus istorinį kultūrinį paveldą plieniniai ženklai naujai žvelgia į visos Lietuvos istoriją, įprasmina mūsų tautos, valstybės praeitį, dabartį ir ateitį.

Projektu atsigręžiama į tiltų perjuostą Nerį – gyvąją Vilniaus ašį, jungiančią senąjį ir naująjį miestą. Neris, kaip laiko tėkmės ir mūsų istorijos ženklas, verta didesnio dėmesio – gal ne visai racionalaus, kiek barokiško ir tuo pačiu modernaus puošnumo. Tokį puošnumą siekia sukurti Vilniaus ženklai – skulptūros po Vilniaus tiltais per Nerį miesto centre.

Vilniaus ženklų projekto idėja – šešios nerūdijančio plieno skulptūros, instaliuojamos prie Vilniaus tiltų: Žirmūnų, Žaliojo, Baltojo, Geležinio Vilko, Žvėryno ir Liubarto.  2010-aisiais realizuojamos keturios skulptūros – Karališkasis obuolys, Grandinė, Spindulys ietis ir Laivas pusmėnulis. Didelio mastelio, nuo 5 iki 20 metrų abstrakčių formų skulptūros, susietos vieninga idėja ir simbolika, kartu su tiltais sudaro vientisą ciklą, žymintį Lietuvos valstybei svarbius momentus.

Skulptūrų formos – universalių simbolių, ypač suklestėjusių baroko epochoje,  Vilniaus baroke – Vilniaus kultūros aukso amžiuje, interpretacija. Baroko simbolika glūdi ne tik architektūroje, bet ir mažiau matomuose senuosiuose Vilniaus spaudiniuose – emblemose bei herbuose, kurie tapo bene svarbiausiu baroko laikų atributu LDK, perimtu iš Vakarų baroko kultūros.

Tikime, kad skulptūros-objektai-simboliai, sujungiantys vaizdą, mintį, idėją, taps šių dienų “kalbančiais vaizdiniais” arba  Vilniaus ženklais, kviečiančiais pažvelgti į miesto erdves su moderniomis skulptūrinėmis formomis, prisiminti ir permąstyti savo miesto, valstybės istoriją.

Karališkasis obuolys (Žirmūnų tiltas)

Karališkasis obuolys
IMPERIUM.VALSTYBĖ
Lietuvos valstybingumo pradžia, atsigręžimas į Vakarų krikščioniškąjį pasaulį. Karališkasis Lietuvos valdovų ženklas nuo Mindaugo iki LDK padalijimo.

5.2×4.7 m, nerūdijantis plienas

Grandinė (Žaliasis tiltas)

Grandinė
FORTITUDO
TVIRTYBĖ
Laisvės kovų netektys. Tautos, atlaikiusios okupacijas, tremtis, genocidą, tvirto tikėjimo ženklas.
3.7×6.6 m, nerūdijantis plienas

PASTABA – būtent šis simbolis atsirado ant Žaliojo tilto kai dar stovėjo 4 sovietinės skulptūrinės kompozicijos.

Spindulys-ietis (Baltasis tiltas)

Spindulys – ietis
MARS. NARSA
Išsiveržimas. Tautos atgimimas. Nepriklausomybė.Ietis – Kristaus kario (Miles Christianus) septintasis ginklas. Šv. arkangelo Mykolo ir šv. Jurgio, vieno iš Lietuvos globėjų atributas, simbolizuojantis pergalę ir narsą.
20 m. nerūdijantis plienas

Laivas-pusmėnulis (Žvėryno tiltas)

Laivas – pusmėnulis
SECURITAS SPES.SAUGUMAS VILTIS
Pilietinės Tautos laivas, jungiantis visus istorinius laikus, suteikiantis tęstinumo ir atsinaujinimo viltį.Pusmėnulis – dažnas LDK didikų herbinis ženklas, nurodantis kitokią “prigimtį”, dangiškąją priklausomybę. XVIIa. Vilniaus emblemoje randame gražų palyginimą, skirtą LDK ir  Vilniaus globėjui šv. Kazimierui: “…ne vien mėnulis šviečia, atspindėdamas saulę, bet ir saulė tampa ryškesnė, kai mėnulio šviesa “atsimuša” į ją.Taip šv. Kazimieras (Saulė) apšviečia gimtąją tautą, padarydamas ją iškilesnę ir žymesnę tarp kitų tautų, bet ir tauta (Mėnulis), garbindama Kazimierą, paverčia jį “ryškesniu šviesuliu”. 20 m, nerūdijantis plienas

This entry was posted in Modernus Vilnius. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *