Užupio angelas

Užupio angelą sukūręs skulptorius Romas Vilčiauskas ir kaip pats sako, nenori daug postringauti apie savo darbus. Iš tiesų, į skulptūras juk reikia žiūrėti, bet apie patį jų atsiradimą juk įdomu ir pakalbėti.

2002 m. balandžio 1-ąją, kai švenčiama Užupio respublikos nepriklausomybės diena, atidengta skulptūra tapo Užupio atgimimo simboliu. “Rodos, toks pavadinimas ir liko – “Atgimimo angelas”, – tikrąjį skulptūros pavadinimą priminė jos autorius.

Idėja statyti angelo skulptūrą, menininko teigimu, gimė labai paprastai. “Paprasčiausiai: kai mirė animatorius, karikatūristas Zenonas Šteinys, šnekėjomės su Romu (Užupio respublikos prezidentu Romu Lileikiu – red. past.), kad reikia jo atminimui pastatyti angelą. Romas pasiūlė statyti Užupyje. Taip ši idėja ir išsirutuliojo, – pasakojo R.Vilčiauskas. – Per mėnesį ir nupiešiau, ir nulipdžiau eskizą, tuomet pradėjome vaikščioti dėl derinimų. Visiems ši idėja atrodė labai priimtina, nes skulptūra – nei Leninui, nei Landsbergiui, o tiesiog sparnuotai būtybei, kuri neša žinią.”

Skulptorius atskleidė pirmiausia lipdęs vieną iš septynių Apokalipsės angelų, tačiau vienas “neatsipylė”- nebuvo sėkmingai išlietas. “Tada rinkome pinigus, kūriau “Atgimimo angelą”. Vis dėlto kelias lengvas nebuvo: kiek sudėtinga buvo ir su Dailininkų sąjunga, o sunkiausia – pinigus surinkti. Pardavinėjome mažas skulptūros kopijas, iš tų lėšų ir iškilo angelas.”

O štai “Undinėlė” Vilnelės pakrantėje nutūpė lengviau. “Toks vokietis ten, kiek pamenu, norėjo statyti sargo skulptūrą. Man paprasčiausiai atėjo mintis – kam ten tą sargą statyti, ir undinė iškart į galvą atėjo. Gan greitai perėjau komisijas Dailininkų sąjungoje, nulipdžiau, išliejau”, – apie sklandų “Undinėlės” gimimą pasakojo R. Vilčiauskas.

Beje, mažyčių bronzinės undinėlės kopijų ant stiklinių postamentų kai kurie užupiečiai taip pat įsigijo, kai kurie – gavo dovanų. Šios undinėlės jau kurį laiką keliauja iš rankų į rankas ir kartais tampa kolekcininkų grobiu.

Jų autorius ir pats seniau buvo užupietis, tačiau jau septynerius metus prie Bebrusų ežero gyvenantis menininkas sako miesto nepasiilgstantis: “Tai buvo mano viso gyvenimo svajonė: gyvenu vienkiemyje, šalia gyvuliukai, dirbtuvės. Bendravimo man nepritrūksta.”

Užupio angelas
Pastatymo metai: 2002-ieji
Architektas: Algirdas Umbrasas
Vieta: Malūnų, Paupio ir Užupio gatvių sankirta
Aukštis: granito kolona – 8,5 m, skulptūra – 4 m
Svoris: per 3 t
Medžiagos: žalvaris, aptrauktas sidabru ir auksu, varis
Vietos istorija: šioje vietoje XVI a. pradžioje stovėjo unitų bažnytėlė

This entry was posted in Angelų miestas and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *