Kalėdų spindesys ir liūdesys Vilniuje 2020…

Kalėdinio Vilniaus apžvalga ir įžvalgos

Šių metų Kalėdos dėl pandemijos tikrai buvo kitokios. Tačiau tai nesutrukdė Vilniaus pagrindinei miesto eglei ir vėl tapti gražiausia Europoje (https://www.europeanbestdestinations.com/best-of-europe/best-christmas-trees-in-europe/). Sveikinu iš visos širdies kūrėjus!

Miesto valdžia daug investavo į gatvių puošimą, daug vietų nušvito visiškai naujai, tačiau bendras slogutis buvo vis tiek jaučiamas. Ypač dar labiau sugriežtinus karantino sąlygas ištuštėjo ir taip tuščias senamiestis. Uždarytose parduotuvėse vietoj Kalėdinių nuolaidų atsirado skelbimai „išnuomojama/parduodama“, o juodais langais žvelgiantys kavinių langai lyg vaiduokliai tarp kalėdinių girliandų. Ypač tame kontekste išsiskyrė ypatingai išsipuošęs Stiklių kvartalas. Šaunuoliai. Tarsi į kitą pasaulį papultum.. O jei taip visas senamiestis???

Beje, šiemet labai pradžiugino gatvių instaliacija „Mielas Vilnius“. Būtinai tai turėtų likti vienu iš firminių senamiesčio Kalėdinių akcentų. Smagu, kad niekur nedingo šachmatų figūros ir rado naują vietą. Tačiau kur dingo briedžiai, kurie 2014 metais puošė Bernardinų sodą? Puikus buvo sprendimas. Perdegė lemputės, ar sulaužė vandalai? Galbūt verta pagalvoti apie tai, kad tai kas pavyko – tęskime! Tikrai dar yra erdvių, kur ankstesnių metų instaliacijos galėtų rasti naują vietą. Kalėdų nebus per daug J

Kiekvienais metais laukiu stebuklo – apšviestų skverų. Vilnius taip didžiuojasi savo žaliomis zonomis ir parkais, o štai atėjus iliuminacijų sezonui jos lieka pamirštos! Pavydžiu Rygai, kuri sugeba kiekvienais metais ištisas medžių alėjas apšviesti lempučių girliandomis. Žiauriai jauku! Beje, Kaunas taip pat su tuo puikiai tvarkosi! Nors šiemet nepavyko prasmukti į Kauną, tačiau ankstesnių metų įspūdžiai ir tai ką mačiau per internetą – yra puiku.

Kadangi šiais metais Kalėdinio miestelio nebuvo, tai nelabai yra ir ką kritikuoti… Labai norisi tikėti, kad jis kitais metais bus ir bus kuo nustebti. Tiesa, pasiūlymas į priekį. Gal tikrai verta Katedros aikštėje aplink pagrindinę eglę palikti laisvą erdvę, o visas jėgas skirti įspūdingam Kalėdiniam kaimeliui prie Rotušės? Su girliandomis virš galvų, su karuselėmis ir gyvos muzikos scena? O svarbiausia, kaip pastebėjo mano kolega, kad kuo daugiau būtų šiltos baltos, „germaniško“ stiliaus! Trumpiau sakant, užteks tų šaltų baltų, geokupolų ir sumontuotų eglučių su antpečiais ir medaliais.

Nebuvo šiemet ne tik Kalėdinio miestelio, mugių, bet ir prekybos mažose Senamiesčio krautuvėlėse. Kai kurie verslai daug investavo į vitrinų puošybą tikėjęsi, kad pavasario ir vasaros praradimai bus kompensuoti prieškalėdiniu laikotarpiu. Deja…. Net ir įvedus karantiną klestėjo tik prekybos centrai, o ne smulkieji! Įsigrūdę į miesto erdves, prekybcentris prie prekybcentrio, savo holuose ir praėjimuose drįstantys organizuoti Kalėdines ir kitokias amatininkų muges, jie visiškai iškreipia miesto tradicijas! Gėda.

Ar galime ką nors pakeisti? Galime, tik reikia drąsos…

 

Su meile,

Laura

“Vilnius in love”

This entry was posted in Naujienos. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *