Izraelio prezidentui Å imonui Peresui bus suteiktas Vilniaus garbės piliečio vardas

Vilniaus miesto savivaldybės taryba bendru sutarimu nusprendė Izraelio valstybės prezidentui, Nobelio premijos laureatui Å imonui Peresui (Shimon Peres) suteikti Vilniaus garbės piliečio vardą.

Å į  pasiūlymą  pateikė Lietuvos žydų bendruomenė. Rašte pabrėžiama, kad Izraerlio prezidentą Lietuvos žydų bendruomenė laiko vienu garsiausių pasaulio litvakų ““ kartu su Vilniaus Gaonu, Jaša Heifecu, Romanu Gari ir kitomis iškiliomis asmenybėmis jis, kaip litvakas,  įeina ne tik į Lietuvos, bet ir viso pasaulio istoriją ir kultūrą.

Anot Lietuvos žydų bendruomenės, Vilniaus, anksčiau vadinto Å iaurės Jeruzale, garbės  piliečio vardo suteikimas J. E. Å imonui Peresui, būtų labai tinkamas ir savalaikis jo artėjančio vizito į Lietuvą metu.

Å imonas Peresas gimė 100 km netoli Vilniaus esančiame mažame Višnevo miestelyje (Baltarusija), kuriame nuo viduramžių gyveno save priskiriantys litvakams žydai. Dabar ““ Izraelio karinis ir politinis veikėjas, 1994 m. ““ Nobelio premijos laureatas, 1997 m. ““ Pereso taikos centro steigėjas, nuo 2007 metų ““ Izraelio prezidentas. Pasak Izraelio ambasados, Å imonas Peresas prisidėjo plėtojant dvišalius Lietuvos ir Izraelio santykius ““ santyliai tarp abiejų šalių yra labai geri.

“Negali būti žydu, nepabuvęs lietuviu. Lietuva ““ jidiš kalbos motina, todėl sakoma ““ litvakas. Litvakas ““ ne tik geografinė sąvoka, tai charakteris ir kultūra. Litvakai garsūs dėl jų ypatingo charakterio ““ jie niekada nenusileis kitam, nei sau” (citata iš Izraelio prezidento kalbos, pasakytos 2006 m. Tel Avive, minint Lietuvos ir Izraelio diplomatinių santykių užmezgimo 15-ąsias metines).

Å iemet Izraelio valstybė švančia 65-ąsias Nepriklausomybės metines, o rugpjūčio 2 d. J. E. Prezidentas Å imonas Peresas švęs 90-ies metų sukaktį.

Å altinis: vilnius.lt

This entry was posted in Apdovanojimai, Asmenybės, tautos. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *