Izraelio prezidentui Šimonui Peresui suteiktas Vilniaus garbės piliečio vardas (2013)

Vilniaus miesto savivaldybės taryba bendru sutarimu nusprendė Izraelio valstybės prezidentui, Nobelio premijos laureatui Šimonui Peresui (Shimon Peres) suteikti Vilniaus garbės piliečio vardą.

Šį  pasiūlymą pateikė Lietuvos žydų bendruomenė. Rašte pabrėžiama, kad Izraerlio prezidentą Lietuvos žydų bendruomenė laiko vienu garsiausių pasaulio litvakų – kartu su Vilniaus Gaonu, Jaša Heifecu, Romanu Gari ir kitomis iškiliomis asmenybėmis jis, kaip litvakas,  įeina ne tik į Lietuvos, bet ir viso pasaulio istoriją ir kultūrą.

Anot Lietuvos žydų bendruomenės, Vilniaus, anksčiau vadinto Šiaurės Jeruzale, garbės  piliečio vardo suteikimas J. E. Šimonui Peresui, būtų labai tinkamas ir savalaikis jo artėjančio vizito į Lietuvą metu.

Šimonas Peresas gimė 100 km netoli Vilniaus esančiame mažame Višnevo miestelyje (Baltarusija), kuriame nuo viduramžių gyveno save priskiriantys litvakams žydai. Dabar – Izraelio karinis ir politinis veikėjas, 1994 m. – Nobelio premijos laureatas, 1997 m. Š.Pereso taikos centro steigėjas, nuo 2007 metų – Izraelio prezidentas. Pasak Izraelio ambasados, Šimonas Peresas prisidėjo plėtojant dvišalius Lietuvos ir Izraelio santykius – santykiai tarp abiejų šalių yra labai geri.

“Negali būti žydu, nepabuvęs lietuviu. Lietuva – jidiš kalbos motina, todėl sakoma – litvakas. Litvakas – ne tik geografinė sąvoka, tai charakteris ir kultūra. Litvakai garsūs dėl jų ypatingo charakterio – jie niekada nenusileis kitam, nei sau” (citata iš Izraelio prezidento kalbos, pasakytos 2006 m. Tel Avive, minint Lietuvos ir Izraelio diplomatinių santykių užmezgimo 15-ąsias metines).

Šiemet Izraelio valstybė švančia 65-ąsias Nepriklausomybės metines, o rugpjūčio 2 d. J. E. Prezidentas Å imonas Peresas švęs 90-ies metų sukaktį.

Šaltinis: vilnius.lt

This entry was posted in Šiaurės Jeruzalė. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *