Užupio konstitucija

Atvirai apie konstitucijos gimimą, graviravimą, remėjus, pasididžiavimą ir reklamą diena.lt 2012 m. straipsnyje “T. Čepaitis: Užupio konstitucija gimė labai greitai ir natūraliai”

28 punktas. Žmogus gali dalintis tuo, ką turi.

Ją kūrė tik tris valandas, bet šiandien mūsų planetoje, ko gero, nėra kampelio, kur jos nežinotų bent vienas žmogus. Nors ir neoficiali, Užupio konstitucija žinomumu nenusileidžia didžiausių pasaulio valstybių pagrindiniams įstatymams.

Turi per 50 vertimų

Užupio konstitucijos kūrėjų principas – kiekvienos šalies žmogui leisti pačiam išversti konstituciją į savo kalbą. Taip Užupio respublikos užsienio reikalų ministro Tomo Čepaičio duomenų bazėje susikaupė per 50 konstitucijos vertimų į įvairias pasaulio kalbas ir dialektus. „Vertimų yra labai daug. Kai kuriuos dariau aš pats, kai kuriuos radau internete. Būna, žmonės atsiunčia. Turime jau padarytus vertimus į kinų kalbą, Honkongo ir mandarinų dialektus. Yra vertimas vienu Briuselio dialektu, ruošiamasi išversti Brailio raštu. O įdomiausia būtų padaryti lentą kurčnebylių kalba. Kažkada Vilniuje kurčnebyliai buvo labai stiprūs. Jų niekas nesuprasdavo, ir jie laikė valdžią“, – nesuprasi, rimtai ar juokais, dėstė T.Čepaitis. Pradinė konstitucija – lietuviškoji, – pasak T.Čepaičio, buvo sukurta labai greitai, vos per tris valandas. Prie stalo susėdę du žmonės – T.Čepaitis ir Užupio respublikos prezidentas Romas Lileikis – surašė 41 konstitucijos punktą. Visi šie punktai galioja ligi šiol. „Konstitucija gimė labai greitai ir natūraliai, todėl ji ir prigijo. Kai kurie klausia, kodėl būtent tiek punktų? Bet juk ji nėra baigta, kiekvienas, kas turi idėjų ir noro, gali ją pildyti“, – teigė pašnekovas.

Graviruoja lazeriu

Lentų, kuriose įvairiomis kalbomis lazeriu išraižomi konstitucijos tekstai, gamyba užsiima Užupio ministras be portfelio Vitas Mačiulis. „Kadaise buvau Užupio finansų reikalų ministras, tačiau koks ministras be pinigų, tad likau tiesiog ministras be portfelio“, – su žurnalistais Paupio gatvėje prie konstitucijų sienos susitikęs prisistatė V.Mačiulis. Paklaustas, ar sudėtinga raižyti lentoje skirtingus rašmenis, V.Mačiulis pripažino, kad turint šiuolaikines technologijas ypatingų sunkumų nekyla nei dėl šrifto, nei dėl abėcėlės. „Dabar viskas graviruojama lazeriu. Svarbiausia tik nepadaryti klaidų per neapsižiūrėjimą. Stengiamės, kad jų nebūtų“, – pabrėžė pašnekovas.

Stengiasi nenuskriausti rėmėjų

Portfelio neturėjimas nenustūmė vyriškio į Užupio respublikos užribį. Jis tapo žmogumi, kurio rūpesčiu konstitucijų tekstai materializuojasi ir atsiranda ant sienos. Tuomet, kai viskas jau būna parengta, paruošti lentą, išraižyti tekstą ir lentą pakabinti užtrunka apie dvi savaites. Tenka buvusiam ministrui spręsti ir kitus opius klausimus. „Buvo diskusija, ką daryti su rėmėjais. Nes šiaip konstitucijos lentoje rašyti dar kieno nors pavardes nelabai gražu. Juk tai konstitucija! Tačiau, iš kitos pusės, juk tie rėmėjai egzistuoja ir juos reikia kaip nors įamžinti. Juolab kad kai kurie to nori“, – dėstė pašnekovas. Galiausiai rėmėjo pavardė atsirado tik konstitucijos lentoje vokiečių kalba. Konstitucija žemaičių kalba turi net dvi moteris rėmėjas, tačiau jų vardų įskaityti plika akimi neįmanoma. „Padarėme kaip kadaise bažnyčioje: užrašėme iš vidinės lentos pusės, tad jei norite pavardes perskaityti, turėsite paimti veidrodėlį, pridėti iš apačios ir rasite“, – konstitucijos paslaptį atskleidė pašnekovas.

Giriasi prieš kitus

Nuostabu, tačiau per 12 metų prieš Užupio konstituciją nebuvo surengtas nė vienas vandalų išpuolis. T.Čepaitis pastebėjo, kad net asocialiais laikomi gyventojai konstitucija didžiuojasi. „Vovanas, o pas jūs Naugarduko gatvėj konstitucija yra? Ne? Nu tu pavarai. O pas mus tai yra. Mes kietesni už jus“, – prisiminė juokingą dialogą pašnekovas. Pasak T.Čepaičio, nors lentos ir nėra specialiai prižiūrimos, jomis pasirūpina patys užupiečiai. „Taip yra todėl, kad ta konstitucija labai gerai atspindi Užupio sielą. Ji nėra svetima žmonėms. Jie ateina vakare su kempinėlėmis, su plovikliu ir šveičia. Kiti benzinu, kiti dar su kuo nors, kad lentos blizgėtų. Būna, ir susiginčija, kuo plauti, ir nebaigia to daryti. Palieka ir kempinėles, ir priemones ir nueina, nes pyktis prie konstitucijos negražu“, – dėstė T.Čepaitis.

Platinimu užsiima ambasadoriai

Ant Paupio gatvės sienos šiuo metu pakabinta 16 konstitucijos lentų lietuvių, anglų, prancūzų, rusų, lenkų, jidiš, tibetiečių, gruzinų ir kitomis kalbomis bei tarmėmis. Tačiau Užupio konstitucija žinoma ne tik Vilniuje, bet ir toli už miesto ir net mūsų valstybės ribų. 340 Užupio respublikos ambasadorių įvairiose pasaulio valstybėse, miesteliuose ir rajonuose skelbia žinią apie Užupio respubliką ir jos pagrindą – konstituciją. Tarp jų yra ir mokslininkų, poetų, dėstytojų. „Mėgstamiausi punktai yra apie kates ir šunis. Atidarant Užupio konstituciją tuometis JAV ambasadorius buvo atvykęs prie konstitucijų sienos su savo šuneliu ir spausdamas jį prie krūtinės džiaugėsi, kad šunims čia sutektos tokios teisės. O šiuo metu numatoma konstitucijas kabinti Norvegijoje ir Italijoje. Mes jas dovanojame su sąlyga, kad jos bus kabinamos mažame miestelyje arba didmiesčio rajone, tačiau panašiame į Užupį“, – pabrėžė ministras.

This entry was posted in Kontrastų miestas. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *