1996 m. rugsėjo 22 dieną Vilniuje, Gedimino kalno papėdėje, prie Arkikatedros buvo iškilmingai atidengtas lietuvių išeivijos skulptoriaus Vytauto Kašubos (1915-1997) sukurtas paminklas Kunigaikčiui Gediminui. Iškilmėse dalyvavo ir kalbėjo skulptoriaus žmona Aleksandra Kašubienė. Į Arkikatedros varpinės pusę atgręžtas bronzinis Gediminas, stovėdamas greta žirgo, kairėje rankoje laiko kalaviją, dešinę pakėlęs laimina miestą. Kaip sakė, pats skulptūros autorius “man norėjosi tokių tėviškų, lyg viską apimančių [rankų], jo mosto ir žvilgsnio nuo aukšto postamento, primenančių, kad tai jis įtvirtino Vilnių kaip Lietuvos sostinę, rūpinosi visos valstybės gerove”.
Poetas Justinas Marcinkevičius sukūrė paminklo atidengimo šventei skirtą eilėraštį “Gediminas: Nostra Vilna“. Eilėraščio rankraštis saugomas kapsulėje, kuri įmūryta į paminklo pamatus.
Apie paminklo kūrimo istoriją, jo atidengimo iškilmes yra išleistas gausiai iliustruotas Beatrčės Kleizaitės-Vasaris sudarytas leidinys “Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino paminklas Vilniuje”. Jos pastangomis buvo įkurtas Kunigaikščio Gedimino paminklo šalpos fondas ir pastatytas paminklas. “Šis paminklas kurtas ir statytas su meile ir pagarba tauriam valdovui, kuris valdė ne kalaviju, ne smurtu, ne kivirčais, bet blaiviu sveiku protu”, – kalbėjo paminklo Fondo pirmininkė Beatričė Kleizaitė-Vasaris per atidengimo šventę.